Máte problém se stabilitou internetu? A co router! 

V dnešní době zrychlování internetu nad hranu 20-30Mbps se v menších firmách či vícečetných domácnostech stává, že jim blbne internet. I přesto, že mají nasmlouváno 100Mbps i více.

Jednou z možných příčin může být kapacitně nevyhovující router, tedy zařízení, které zajišťuje spojení vnitřní sítě s vnější a zajišťuje i přístup k internetu a dalším službám. Routery mají mnoho různých vlastností, jedny z nejdůležitějších jsou překlady adres a funkce firewallu. A ty samozřejmě kladou nároky na výkon tohoto zařízení, pokud jsou zatíženy větším množstvím požadavků. Své sehrává i funkce firewall, která zajišťuje bezpečí vnitřní sítě proti útokům z venší. 

Správně nastavený kvalitní firewall snižuje riziko napadení Ransomware, známými jako kryptoviry.

V tomto ohledu se nám velmi osvědčují routery Mikrotik, které mají různé škály výkonů a pokud jsou dobře nastaveny, pak jsou schopny velmi rychle odbavovat všechny požadavky, které na ně z vnitřní i vnější sítě přicházejí. 

Jeden z tipů pro malé sítě a domácnosti je MikroTik RouterBOARD hEX, 880MHz dual-core CPU, 256MB RAM, 5x LAN, USB, microSD slot, vč. L4 licence, který lze pořídit už kolem ceny 1500-1600 Kč. 

Samozřejmě nastavení je nutno svěřit do rukou odborníků, jinak nebudete mít jistotu, že je vše nastaveno správně. 




Monitoring teploty 

Pro všechny naše příznivce zde vyvěsíme postup, jak si doma diagnostikovat stav NTB či PC. Je to chvilka a může opravdu hodně pomoci.

V prvním kroku je nutno si stáhnout monitorovací program, který Vám změří teploty Vašeho hardware. Jedním ze slušných je Speccy a lze ho stáhnout na na tomto linku. Je bezpečný a viru prostý: 

https://www.piriform.com/speccy

Instalace je jednoduchá, rychlá a nepotřebuje komentáře.

Pomocí prográmku si zmonitorujte teploty na jednotlivých součástkách - CPU, bridge (motherboard), HDD, grafická karta. Každý typ NTB to má trochu jiné a někdy si program prohodí pojmenování. To ovšem není důležité. Monitorujte i při zátěži, jako je hraní hry, či dlouhé kopírování souborů. Pak budete vědět, zda chladící systém zvládá extrémní situace a bezpečně vyvede teplo mimo NTB i při zátěži. 

A teď to podstatné - pokud se Vám teploty HDD ocitnou kolem 50°C a některá teplota na chipu se bude blížit k 70°C, pak je nejvyšší čas něco dělat. 

Rozumná teplota HDD je do 45°C. U CPU a chipové sady (motherboard) je dobré udržet teplotu pod 60°C i v zátěži. Tím netvrdíme, že je to pravidlo a musí to tak být vždy. Je to optimální. Existují specifika, kdy se nám nepodařilo uchladit kombinaci chipu a chlazení a dostat teplotu pod 60°C, ač jsme se snažili. Bohužel, je to dáno konstrukcí NTB a chladícího systému, který prostě výrobci, v honbě za gramy a centimetry, poddimenzují

Nechce se Vám instalovat neznámý prográmek? I zde máme jeden postřeh. Průvodním jevem silného znečištění NTB muže být často bezdůvodně hlučný ventilátor, pracující na vysokých otáčkách.....To už je ale finální stádium..... 

Dejte vědět jak jste dopadli. Jeden vzorně uchlazený PC můžete vidět na níže vloženém obrázku. Ten ukazuje, jak výstup ze Speccy vlastně vypadá.